Na salonach – klasyczne i nowoczesne ozdoby ścienne
Salon czy jak mawiają niektórzy pokój dzienny to zwykle centralna przestrzeń, w której spędzamy czas wolny. To serce domu – miejsce, w którym spotykają się wszyscy domownicy, aby pobyć ze sobą. To jednocześnie przestrzeń mniej prywatna, do której zapraszamy gości. W wydaniu salon z kuchnią to także miejsce kulinarnych wycieczek. Bez wątpienia salon jest swoistym epicentrum niemal każdego mieszkania.
Salon to zwykle największa przestrzeń w domu, która ma za zadanie zaspakajać różne potrzeby. Dlatego miejsce to wymaga szczególnej troski na etapie projektowania wnętrz. Podobnie ma się kwestia doboru dekoracji ściennych dedykowanych do salonu. Ta przestrzeń, zwykle bardziej przestronna niż inne pomieszczenia, pozwala nam na wprowadzenie do domu dużych ozdób ściennych. Od klasycznych do nowoczesnych dekoracji – przygotowaliśmy dla Was szereg inspiracji.
Klasyczne lwy salonowe
Malarstwo, grafika, fotografia – jednym tchem można wymienić sztuki wizualne, które często spotykamy w przestrzeni salonów. Kolejno pojawiają się dekoracyjne lustra i zegary. Nie brakuje także tkanin dekoracyjnych, które na fali powrotu do tradycyjnego rzemiosła zyskują na popularności.
W obszarze grafiki i fotografii znajdziemy mnóstwo przystępnych cenowo propozycji – do wyboru do koloru! Polska szkoła plakatu, reprodukcje w okresu rozwoju Bauhausu i stylu międzynarodowego aż po geometryczne i awangardowe prace młodych twórców. Jest w czy wybierać! Nieco więcej trudności nastręcza wybór dzieła malarskiego – malarstwo to emocje i forma komunikacji między twórcą i widzem. I te emocje muszą zagrać, nawiązać się nić transcendentnej komunikacji – to kwestia bardzo indywidualna. Trudno również zakupić dzieło malarskie zupełnie on-line – wszak ogromną rolę odgrywają tu nie tylko kolory, ale i faktura, format, gabaryt, światło. Prawdziwe perełki można znaleźć wśród prac studentów ASP – popularyzację młodej twórczości wspierają między innym takie wydarzenia jak Nówka Sztuka.
Przy okazji tradycyjnych dekoracji ściennych warto wspomnieć modne ostatnio ręcznie tkane kilimy i makramy, które zachwycają wzorami, barwami i precyzją wykonania. To zdecydowanie jeden z naszych typów. Dodatkowy plus to oczywiście właściwości akustyczne takich ściennych dywanów.
Drewniane dekoracje ścienne
Drewno to prawdziwe bogactwo – gatunków, faktur, wybarwień, kontekstów kulturowych i tradycji. Drewniane dekoracje ścienne – od tradycyjnych bogato rzeźbionych po ascetyczne, geometryczno-architektoniczne struktury – to świat pełen cudownych rozwiązań.
Przegląd drewnianych dekoracji ściennych jest jak niekończącą się podróż. Szukając egzotyki wybieramy się do Azji – czerwone drzewo sandałowe, kamforowe, cedrowe, miłorząb, palisander…wszystko pokryte precyzyjnym reliefem przywodzącym na myśl delikatną koronkę. „Namalowane” w drewnie sceny, opowieści – znajdujemy je w azjatyckich klasztorach, domach, meblach. W japońskich wnętrzach znów odnajdujemy ciepło drewna – tym razem jest prosto, ascetycznie, zen. W końcu w Europie napotykamy pełen eklektyzm – drewniane dekoracje ścienne, które łączną różne epoki, kultury, tradycje. Aż po ultranowoczesne, parametrycznie projektowane dekoracje, które wyróżnia architektoniczny rytm i organiczna forma.
Maski ozdobne na ścianę
Na przestrzeni wieków i niezależnie od geografii ludzie tworzyli maski – rytualne, dekoracyjne, teatralne. Drewniane maski zdobiące wnętrza to ciekawa alternatywa dla popularnych luster, zegarów, plakatów. Myśląc o dekoracyjnych maskach ozdobnych zwykle wyobraźnia podsuwa nam obrazy masek afrykańskich w nurcie art naif lub masek weneckich – bogatych, karnawałowych, ekstrawaganckich. Tymczasem maski mogą być nowoczesne i awangardowe – takie tworzymy w SurfingOnion 😉! Czy maski to dobry pomysł na dekorację ścian? – przeczytajcie tutaj.
Nowoczesne dekoracje ścienne do salonu
W poszukiwaniu nowoczesnych dekoracji na ściany salonu – popadliśmy w fascynację filcem! Podziwiamy geometryczny design marki FitzFelt oraz artystyczne wariacje Elodie Blanchard. To jest niesamowite odkrycie! Filc – zarówno ten naturalny wełniany jak i syntetyczny to wspaniałe tworzywo. Pierwszy – ciepły i naturalny; drugi – powstaje w procesie recyclingu polipropylenu (m.in. zużytych butelek). Bogactwo kolorów filcu, jego plastyczność i możliwość tworzenia przestrzennych kompozycji – to nas zachwyca. Z pewnością spróbujemy kiedyś pracy w tym materiale – bądźcie zatem gotowi na nowe salonowe dekoracje ścienne!